ScanWatch 2

Ten artykuł omawia plotki i nasze oczekiwania dotyczące Withings ScanWatch 2. Podajemy również nasze przypuszczenia co do potencjalnej daty premiery.

Withings ScanWatch 2: Potencjalna data premiery

Na początek warto zaznaczyć, że nie pojawiły się żadne plotki ani wycieki dotyczące następnego pokolenia ScanWatch. Ponadto nie znaleźliśmy żadnych dowodów na złożenie wniosku do agencji regulacyjnej w sprawie tego urządzenia.

Nie chcemy tym mówić, że urządzenie nie zostanie wydane. Withings lepiej niż niektóre inne marki potrafi zachować tajemnice do wielkiego odsłonięcia. Ponadto, zgłoszenia do agencji regulacyjnych są często składane tylko kilka tygodni przed faktycznym wprowadzeniem na rynek.

Mając to na uwadze, oryginalny ScanWatch zadebiutował w listopadzie 2021 roku, czyli nieco ponad rok temu. Jednak dotyczy to tylko dostępności w Stanach Zjednoczonych. Minęło ponad rok, aby uzyskać aprobaty FDA potrzebne do wprowadzenia hybrydowego zegarka na rynek. Wynika to z jego zdolności do wykrywania EKG i obturacyjnego bezdechu sennego.

Firma miała większe szczęście w Europie, gdzie otrzymała certyfikat medyczny CE rok wcześniej. Innymi słowy, obecna wersja ma już ponad dwa lata. To oznacza, że nadszedł czas na uaktualnienie.

Withings ScanWatch 2 – sześć zmian, które chcielibyśmy zobaczyć

ScanWatch to najbardziej funkcjonalny hybrydowy zegarek, jaki możesz kupić. W naszej recenzji praktycznej dowiedzieliśmy się, że jest to noszone urządzenie, które wymaga tak niewiele interakcji, że praktycznie można zapomnieć o ładowaniu. Jego design można opisać jako piękny, elegancki, dyskretny i solidny.

ScanWatch jest dla tych, którzy chcą czegoś, co nie wygląda jak śledzenie aktywności fizycznej czy smartwatch, ale wykonuje te same funkcje. Dla tych, którzy szukają potężnego monitorowania zdrowia, ale z nutą klasy. Ale co z kolejną iteracją? Choć oryginał jest bardzo dobry, brakuje mu kilku funkcji.

Czujnik analizy składu ciała

Najbardziej chcielibyśmy, by w nowym Scanwatch 2 pojawił się czujnik analizy składu ciała, który oferuje np. Galaxy Watch 6 Classic. Informacje o zawartości tłuszczu i mięśni w organizmie mogą być bardzo pomocne dla osób planujące się odchudzić lub zbudować masę mięśniową. To mogłaby być bardzo istotna zmiana względem poprzednika, który takiej funkcji nie posiadał.

Pomiar tkanki tłuszczowej jest ważny z kilku powodów:

Nadmiar tkanki tłuszczowej jest związany z wieloma problemami zdrowotnymi, takimi jak otyłość, cukrzyca typu 2, choroby serca, nadciśnienie tętnicze i niektóre rodzaje nowotworów. Monitoring poziomu tkanki tłuszczowej może pomóc w ocenie ryzyka wystąpienia tych schorzeń i motywować do podejmowania działań mających na celu zmniejszenie masy ciała.

Pomiar tkanki tłuszczowej pozwala ocenić proporcje między masą tłuszczu a masą beztłuszczową (m.in. mięśnie, kości, narządy). To może być bardziej użyteczne niż samo monitorowanie masy ciała, ponieważ osoba może zyskać na masie mięśniowej, co jest zdrowe, ale niekoniecznie wpłynie na jej wagę.

Osoby dążące do poprawy swojej sylwetki, kondycji fizycznej lub zdrowia często pracują nad zwiększeniem masy mięśniowej i zmniejszeniem tkanki tłuszczowej. Pomiar tkanki tłuszczowej może pomóc w monitorowaniu postępów i określeniu, czy konkretne metody treningowe lub diety przynoszą oczekiwane rezultaty.

Różne osoby mają różne proporcje między masą tłuszczu a masą mięśniową, nawet przy podobnej masie ciała. Pomiar tkanki tłuszczowej pozwala dostosować podejście do zdrowego stylu życia, uwzględniając indywidualne potrzeby i cele.

Nie tylko ilość tkanki tłuszczowej ma znaczenie, ale także jej rozmieszczenie w organizmie. Tłuszcz zgromadzony w okolicach brzucha (tzw. otyłość brzuszna) może być bardziej szkodliwy dla zdrowia niż tłuszcz na innych obszarach ciała.

Wbudowany GPS

Dzięki wbudowanemu GPS użytkownicy mogą śledzić swoją lokalizację i nawigować bez konieczności noszenia ze sobą smartfona. Jest to szczególnie przydatne podczas aktywności na świeżym powietrzu, takich jak wędrówki, bieganie czy jazda na rowerze, gdzie użytkownicy mogą nie chcieć zabierać ze sobą telefonu. To dlatego, że zegarek śledzi lokalizację niezależnie od sparowanego smartfona.

Ponadto, wbudowany GPS w smartwatchach jest zazwyczaj dokładniejszy i precyzyjniejszy niż GPS połączony. Wykorzystuje dedykowany odbiornik zdolny do odbierania sygnałów z wielu satelitów.

Niestety, oryginalny ScanWatch wymaga smartfona do odbierania sygnału GPS. Integracja GPS wydaje się być kolejnym logicznym krokiem dla ulepszonego zegarka.

Dodatkowe sensory zdrowia

Ciężko będzie znaleźć inny hybrydowy zegarek z tak wieloma sensorami zdrowia. Technologia pod maską obejmuje sensor PPG wielofalowy do pomiaru tętna/SpO2, elektrody ze stali nierdzewnej, wysokościomierz oraz wysoko precyzyjny akcelerometr MEMS 3-osiowy. Większość osób zgodzi się, że to imponująca lista.

Jednak niezbędne jest ciągłe i dokładne monitorowanie tętna. Oryginalne urządzenie pozostawia pewne niedoskonałości, jeśli chodzi o dokładność pomiaru tętna podczas ćwiczeń.

Inne ulepszenia mogą obejmować lepsze śledzenie snu poprzez dodanie faz REM. Dodatkowo, poprawione automatyczne śledzenie aktywności lub przynajmniej możliwość wyłączenia automatycznego śledzenia aktywności.

Czujnik temperatury skóry byłby mile widzianym dodatkiem do obecnej puli sensorów zdrowia ScanWatch. Wiele innych marek smartwatchy już posiada tę zdolność.

Zarządzanie ciśnieniem krwi z nadgarstka wydaje się być następną dużą innowacją. Spodziewamy się, że wkrótce na rynek trafi wiele urządzeń z tą zdolnością. Czy ScanWatch 2 może być jednym z nich?

Zegarki - porównaj na Ceneo

Głośnik i mikrofon

Dodanie głośnika i mikrofonu do ScanWatch 2 ma sens. Na przykład Withings mógłby umożliwić użytkownikom odbieranie połączeń bez wyciągania telefonu, co byłoby bardziej wygodne dla osób w ruchu.
Smartwatch z głośnikiem mógłby również odtwarzać muzykę, co uczyniłoby urządzenie bardziej wszechstronnym i pozwoliłoby użytkownikom słuchać ulubionej muzyki lub podcastów bezpośrednio z nadgarstka. Byłoby to szczególnie korzystne dla osób uprawiających aktywność fizyczną lub inne czynności przy słuchaniu muzyki.

NFC do płatności zbliżeniowych

NFC (Near Field Communication) to technologia komunikacji bezprzewodowej, która umożliwia krótkodystansową komunikację między urządzeniami. Jest używana w smartwatchach do różnych celów, w tym do płatności mobilnych, łączenia urządzeń, komunikacji w transporcie publicznym, kontroli dostępu do urządzeń w inteligentnych domach i nie tylko.
Jednak najczęstszym zastosowaniem NFC w smartwatchach jest możliwość dokonywania płatności mobilnych. Użytkownicy smartwatchy z NFC mogą dokonywać zakupów u uczestniczących sprzedawców, przykładając zegarek do terminala zbliżeniowego. To eliminuje potrzebę noszenia gotówki lub fizycznej karty kredytowej. Ponadto niektóre smartwatche z NFC obsługują portfele cyfrowe, takie jak Apple Pay czy Google Wallet, co jeszcze bardziej zwiększa wygodę.

Miejmy nadzieję, że Withings ScanWatch 2 będzie wyposażony w chip NFC.

Zmiany estetyczne

Obecna wersja ScanWatch jest piękna. Ale to nie oznacza, że nie można by jej poprawić.

Jedną rzeczą, którą zauważyliśmy podczas naszej recenzji, jest dość duży ciężar zegarka. Byłoby sensowne wykonanie go z lżejszego materiału. Oprócz większego komfortu noszenia na nadgarstku, zapewniłoby to, że urządzenie nie będzie się przemieszczać podczas intensywnej aktywności, co przełożyłoby się na dokładniejsze dane śledzenia.

Ponadto, obecny niewielki wyświetlacz ogranicza możliwości inteligentne. Withings mógłby rozważyć powiększenie 1,65-calowego PMOLED. Być może nawet mogliby wykorzystać hybrydową technologię innych marek, które mają większy inteligentny wyświetlacz i fizyczne wskazówki, które ustępują miejsca ekranowi, gdy jest używany (na przykład przychodzi powiadomienie).